Polski serial – pierwsze sitcomy

Serial

Według Słownika Języka Polskiego PWN serial to:

1. «cykl filmów telewizyjnych, związanych wspólnymi postaciami, charakterem akcji lub wspólnym tematem»
2. «film telewizyjny składający się z kilku odcinków»

Chociaż kultura oglądania takich produkcji rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo dzięki szeroko dostępnym usługom streamingowym, które zaczęły docierać i do Polski, to pierwszy serial nakręcono już w 1964 roku. Zaraz po Barbarze i Janie, bo tak się nazywała ta seria, powstała Wojna domowa, a już w latach 80. kultowe Alternatywy 4. Transformacja i lata 90. przyniosły już boom na telenowele jak W labiryncie, Klan czy Radio Romans, aż do teraz, gdy produkcje jak Wataha są wyróżniane w światowych rankingach.

Na fali powracania do „klasyków”, pozwoliłam sobie wspomnieć stare dobre czasy i przypomnieć kilka z sitcomów, które jako dziecko oglądałam bez przerwy… Możliwe, że nie do końca rozumiejąc ich wątki i żarty.

Sitcom

Według definicji Wikipedii sitcom to:

Rodzaj serialu komediowego, w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy („komedia sytuacyjna”).

Sitcom w Polsce zagościł pod koniec lat 90. na fali popularności Przyjaciół czy Seinfelda.

13 Posterunek

Obsada serialu 13. Posterunek na planie

Pierwszy taki serial to właśnie 13 Posterunek. Debiutująca w 1997 roku produkcja podbiła polskie serca swoim bezczelnym i niepoprawnym humorem. Obsada, składająca się z młodych, obiecujących aktorów jak Aleksandra Woźniak, ekranowych ulubieńców w postaci Cezarego Pazury i legend jak Marek Perepeczko była wisienką na tym torcie. Co ciekawe, 13 Posterunek nie został stworzony na licencji, a był serialem z oryginalnym scenariuszem.

Miodowe Lata

miodowe-lata-kadr-z-serialuMiodowe Lata, czyli serial pokazujący perypetie dwóch rodzin mieszkających na warszawskiej Woli. Dwóch mężczyzn próbujących odnaleźć się w kapitalistycznej Polsce i próbując znaleźć dobry pomysł na biznes oraz ich żony, które próbują ich od tych pomysłów odwieść, a wszystko na obrotowej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Posłuchaj rozmowy Kamila Bałuka z Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem w newonce.club

Tej produkcji, opartej o amerykański serial The Honeymakers, nie trzeba nikomu przedstawiać również dlatego, że przeżywa swojego rodzaju odrodzenie w internecie, a memy jak Krawczyk MPK to klasyka.

Świat według Kiepskich

2c6af5d90c38d7393e16648ff475690bO Świecie według Kiepskich można by napisać niezliczone ilości prac socjologicznych i jest ich już pewnie wiele. Serial ten, kochany i nienawidzony, jest jedną z najdłużej emitowanych polskich serii i gromadzi przed odbiornikami pokolenia, a kanalia czy Mocny Full weszły na stałe do słowniczka popkultury. Stereotypowa polska rodzina, zachowania pokazane w krzywym zwierciadle ze wspaniałą aktorską obsadą wydawałyby się przepisem na sukces, ale odbiór serialu wygląda całkiem sinusoidalnie. Jest oglądanie dla śmiechu, następnie wstyd, a jeszcze później reakcja bardziej świadoma.

Nostalgia

Wydaje się, że produkcje te przechodzą swoje odrodzenie właśnie przez fascynację latami 90. czy wczesnymi 00. Chociaż nagrywane są w studiu czy teatrze, a nie w kilku różnych lokalizacjach, nastroje społeczne oddawane są dokładnie i jest to swojego rodzaju skarbnica zachowań i specyfiki tamtych czasów.

Do następnego,

Marta

Ten wpis został opublikowany w kategorii Seriale i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *